Je důležité nezačínat hádku obviňováním, zaměřit se na to, co lze změnit, a naučit se ovládat emoce.
Je důležité správně začít konverzaci a krotit své emoce / foto depositphotos.com
Žádný vztah ani velmi zamilovaných partnerů se neobejde bez hádek. Je však podstatný rozdíl mezi konstruktivními konflikty, které partnerům pomáhají lépe si porozumět, a destruktivními hádkami, které vedou k urážkám, nedůvěře a dokonce k rozchodu. Důležité je nevyhýbat se hádkám, ale naučit se, jak se při nich správně chovat.
Americký psycholog Mark Travers na serveru Psychology Today vysvětlil, jak se vyhnout toxickým hádkám a jak docílit toho, aby konflikty vztah posilovaly.
Začněte rozhovor bez obviňování
První minuta je během hádky jednou z nejdůležitějších. Pokud konflikt zahájíte kritikou nebo křikem, váš partner pravděpodobně přejde do obrany nebo zareaguje agresí. Tím se site jen zhorší a konstruktivní dialog se změní v rozsáhlý konflikt, který může skončit urážkami.
„Nejhorší je začít hádku obviněním, zejména použitím slov ‚ty vždycky‘ nebo ‚ty nikdy‘,“ upozorňuje odborník.
Radí, abyste se místo toho soustředili na své vlastní pocity a používali věty typu: „Cítil jsem se špatně, když jsem mluvil o svém dni a ty jsi nedával pozor“. Tento přístup pomáhá partnerovi, aby vás vyslechl a pochopil vaše pocity.
Nekritizujte a neurážejte svého partnera
Během hádky se lidé často stávají osobními, místo aby diskutovali o konkrétních sitích. To je jedna z největších chyb při konfliktech, protože kritika vyvolává pouze nelibost a odpor.
Psycholog radí opustit větu: „Nikdy na mě nemyslíš.“ Vždycky je to tak. Místo toho je lepší říci: „Přál bych si, abys bral v úvahu má přání.“ V tomto případě je třeba si uvědomit, že se jedná pouze o přání. Podle něj to dává partnerovi možnost pochopit problém a zároveň se necítit uražený nebo dokonce ponížený.
„Když partnerovi řeknete, že je sobecký nebo lhostejný, nedáte mu tím šanci se změnit. Pokud věnujete pozornost konkrétním činům, můžete dosáhnout lepšího porozumění,“ poznamenává Travers.
Ovládejte své emoce
Během konfliktu mohou emoce vzplanout a lidé říkají věci, kterých mohou litovat. Abyste tomu předešli, měli byste se naučit ovládat své vlastní emoce a snížit napětí v hádce. Buďte klidní, když se snažíte něco ve vztahu zlepšit a když oslovujete svého blízkého.
Pokud se hádka stane příliš emotivní, vyplatí se dát si 10-15 minut pauzu. Pomůže vám to vychladnout a vrátit se ke konverzaci s novými myšlenkami. Dalším účinným způsobem je použití humoru, ale bez sarkasmu. Lehká žertovná poznámka vám může pomoci připomenout, že nejste nepřátelé, ale tým.
„Když cítíte, že se vás zmocňuje hněv, je nejlepší se zastavit. Hluboké dýchání nebo krátká přestávka vám pomohou vyhnout se unáhleným slovům a umožní vám vrátit se ke konstruktivnímu dialogu,“ dodal odborník.
Důležité je také ukončit hádku. Mnoho párů se po konfliktu jednoduše věnuje svým záležitostem a někdy ignoruje své pocity. Psycholog upozorňuje, že je užitečné po hádce o svých pocitech mluvit, říct si něco hezkého nebo se dokonce jen obejmout. Kromě toho můžete jít společně na procházku, podívat se na film nebo uvařit večeři.
Připomeneme, že dříve My nazval pět frází, které znamenají víc než „miluji tě“. Nejenže dávají najevo vaše city, ale také vytvářejí podmínky pro vzájemné porozumění.